Connect with us

E-News

2022 Critics Choice Awards: Full List Of Winner

Published

on

2022 Critics Choice Awards: Full List Of Winner

This year’s edition of the Critics Choice Awards was held last night, and some of the winners include Will Smith, Jessica Chastain, Troy Kotsur, and Ariana DeBose.

 

Out winners in the television category include Jason Sudeikis, Jean Smart, Kieran Culkin, Jennifer Coolidge, Murray Bartlett, Melanie Lynskey, and Lee Jung-Jae.

 

See the complete list of winners as follows.

 

FILM

 

BEST PICTURE

The Power of the Dog (WINNER)

Belfast

CODA

Don’t Look Up

Dune

King Richard

Liquorice Pizza

Nightmare Alley

Tick, Tick … Boom!

West Side Story

 

BEST ACTOR

Will Smith – King Richard (WINNER)

Nicolas Cage – Pig

Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog

Peter Dinklage – Cyrano

Andrew Garfield – Tick, Tick … Boom!

Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

 

BEST ACTRESS

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye (WINNER)

Olivia Colman – The Lost Daughter

Lady Gaga – House of Gucci

Alana Haim – Licorice Pizza

Nicole Kidman – Being the Ricardos

Kristen Stewart – Spencer

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Troy Kotsur – CODA (WINNER)

Jamie Dornan – Belfast

Ciarán Hinds – Belfast

Jared Leto – House of Gucci

J.K. Simmons – Being the Ricardos

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Ariana DeBose – West Side Story (WINNER)

Caitríona Balfe – Belfast

Ann Dowd – Mass

Kirsten Dunst – The Power of the Dog

Aunjanue Ellis – King Richard

Rita Moreno – West Side Story

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Jude Hill – Belfast (WINNER)

Cooper Hoffman – Licorice Pizza

Emilia Jones – CODA

Woody Norman – C’mon, C’mon

Saniyya Sidney – King Richard

Rachel Zegler – West Side Story

 

BEST ACTING ENSEMBLE

Belfast (WINNER)

Don’t Look Up

The Harder They Fall

Licorice Pizza

The Power of the Dog

West Side Story

 

BEST DIRECTOR

Jane Campion – The Power of the Dog (WINNER)

Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza

Kenneth Branagh – Belfast

Guillermo del Toro – Nightmare Alley

Steven Spielberg – West Side Story

Denis Villeneuve – Dune

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Kenneth Branagh – Belfast (WINNER)

Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza

Zach Baylin – King Richard

Adam McKay, David Sirota – Don’t Look Up

Aaron Sorkin – Being the Ricardos

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Jane Campion – The Power of the Dog (WINNER)

Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter

Siân Heder – CODA

Tony Kushner – West Side Story

Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – Dune

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Ari Wegner – The Power of the Dog (WINNER)

Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth

Greig Fraser – Dune

READ ALSO  What is it with Nigerians and oju aye – Hadiza Abubakar blasts late Rico’s followers over ‘meaningless’ step

Janusz Kaminski – West Side Story

Dan Laustsen – Nightmare Alley

Haris Zambarloukos – Belfast

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Dune (WINNER)

Jim Clay, Claire Nia Richards – Belfast

Tamara Deverell, Shane Vieau – Nightmare Alley

Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – The French Dispatch

Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story

 

BEST EDITING

Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story (WINNER)

Úna Ní Dhonghaíle – Belfast

Andy Jurgensen – Licorice Pizza

Peter Sciberras – The Power of the Dog

Joe Walker – Dune

 

BEST COSTUME DESIGN

Jenny Beavan – Cruella (WINNER)

Luis Sequeira – Nightmare Alley

Paul Tazewell – West Side Story

Jacqueline West, Robert Morgan – Dune

Janty Yates – House of Gucci

 

BEST HAIR AND MAKEUP

The Eyes of Tammy Faye (WINNER)

Cruella

Dune

House of Gucci

Nightmare Alley

 

BEST VISUAL EFFECTS

Dune (WINNER)

The Matrix Resurrections

Nightmare Alley

No Time to Die

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

 

BEST COMEDY

Licorice Pizza (WINNER)

Barb and Star Go to Vista Del Mar

Don’t Look Up

Free Guy

The French Dispatch

 

BEST ANIMATED FEATURE

The Mitchells vs. the Machines (WINNER)

Encanto

Flee

Luca

Raya and the Last Dragon

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Drive My Car (WINNER)

A Hero

Flee

The Hand of God

The Worst Person in the World

 

BEST SONG

“No Time to Die” – No Time to Die (WINNER)

“Be Alive” – King Richard

“Dos Oruguitas” – Encanto

“Guns Go Bang” – The Harder They Fall

“Just Look Up” – Don’t Look Up

 

BEST SCORE

Hans Zimmer – Dune (WINNER)

Nicholas Britell – Don’t Look Up

Jonny Greenwood – The Power of the Dog

Jonny Greenwood – Spencer

Nathan Johnson – Nightmare Alley

 

 

 

 

TELEVISION

 

BEST DRAMA SERIES

Succession (HBO) (WINNER)

Evil (Paramount+)

For All Mankind (Apple TV+)

The Good Fight (Paramount+)

Pose (FX)

Squid Game (Netflix)

This Is Us (NBC)

Yellowjackets (Showtime)

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix) (WINNER)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Mike Colter – Evil (Paramount+)

Brian Cox – Succession (HBO)

Billy Porter – Pose (FX)

Jeremy Strong – Succession (HBO)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime) (WINNER)

Uzo Aduba – In Treatment (HBO)

Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Katja Herbers – Evil (Paramount+)

MJ Rodriguez – Pose (FX)

READ ALSO  Rick Ross Storms Nigeria, Thrills Fans In Lagos (Video)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO) (WINNER)

Nicholas Braun – Succession (HBO)

Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

Matthew Macfadyen – Succession (HBO)

Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Sarah Snook – Succession (HBO) (WINNER)

Andrea Martin – Evil (Paramount+)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Christine Lahti – Evil (Paramount+)

J. Smith-Cameron – Succession (HBO)

Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

 

BEST COMEDY SERIES

Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)

The Great (Hulu)

Hacks (HBO Max)

Insecure (HBO)

Only Murders in the Building (Hulu)

The Other Two (HBO Max)

Reservation Dogs (FX on Hulu)

What We Do in the Shadows (FX)

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)

Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)

Nicholas Hoult – The Great (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)

Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Jean Smart – Hacks (HBO Max) (WINNER)

Elle Fanning – The Great (Hulu)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu)

Sandra Oh – The Chair (Netflix)

Issa Rae – Insecure (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)

Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Ray Romano – Made for Love (HBO Max)

Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)

Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)

Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)

Molly Shannon – The Other Two (HBO Max)

Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)

Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)

 

BEST LIMITED SERIES

Mare of Easttown (HBO) (WINNER)

Dopesick (Hulu)

Dr. Death (Peacock)

It’s a Sin (HBO Max)

Maid (Netflix)

Midnight Mass (Netflix)

The Underground Railroad (Amazon Prime Video)

WandaVision (Disney+)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

READ ALSO  May Edochie stirs mixed reactions over how she celebrated Pete Edochie and wife on 53rd Anniversary

Oslo (HBO) (WINNER)

Come From Away (Apple TV+)

List of a Lifetime (Lifetime)

The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)

Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)

Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Michael Keaton – Dopesick (Hulu) (WINNER)

Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)

Paul Bettany – WandaVision (Disney+)

William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)

Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)

Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO) (WINNER)

Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)

Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)

Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)

Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)

Margaret Qualley – Maid (Netflix)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – The White Lotus (HBO) (WINNER)

Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)

William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)

Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)

Christian Slater – Dr Death (Peacock)

Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) (WINNER)

Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)

Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)

Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)

Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)

Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Squid Game (Netflix) (WINNER)

Acapulco (Apple TV+)

Call My Agent! (Netflix)

Lupin (Netflix)

Money Heist (Netflix)

Narcos: Mexico (Netflix)

 

BEST ANIMATED SERIES

What If…? (Disney+) (WINNER)

Big Mouth (Netflix)

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

The Great North (Fox)

Q-Force (Netflix)

 

BEST TALK SHOW

Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (WINNER)

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Desus & Mero (Showtime)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Late Night With Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live With Andy Cohen (Bravo)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Bo Burnham: Inside (Netflix) (WINNER)

Good Timing With Jo Firestone (Peacock)

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)

Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)

Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)

Trixie Mattel: One Night Only (YouTube

Click to comment

Leave a Reply

Trending